Zaznacz stronę

Clara w TVP Kultura (Na Żywo)

Clara na Scenie Wspólnej w Poznaniu

Dziękujemy Magdalenie Rucie za przepiękny material i wszystkim innym za zainteresowanie naszym spektaklem. Osobne podziękowania należą się również naszym patronom: Scena WspólnaStudio Aktorskie STA, patronat medialny codziennypoznan.pl oraz patronat honorowy Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu.

Clara – utalentowana pianistka i kompozytorka epoki romantyzmu, żona Roberta Schumanna. Z okazji jej dwusetnych urodzin powstał wyjątkowy spektakl. Premiera miała miejsce wczoraj na Scenie Wspólnej Teatru Łejery i Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Utwór stworzono na podstawie dzienników Clary Schumann i do jej muzyki a także do kompozycji Roberta Schumanna i Johannesa Brahmsa. Zagrali w nim między innymi tancerze Teatru Wielkiego w Poznaniu, w tym solistka baletowa Natalia Trafankowska, a także tancerze Studium Aktorskiego STA w Poznaniu, czy Teatru Rozbark w Bytomiu. Reżyserką i choreografką jest Alisa Makarenko, absolwentka Uniwersytetu Fryderyka Chopina w Warszawie.

Formalnie Clara to fuzja tańca klasycznego i współczesnego. Posługuje się prostymi kształtami geometrycznymi, między innymi trójkąta, albo – w warstwie lirycznej – opowiada historię tria miłosnego Clary i Roberta Schumannów oraz Johannesa Brahmsa, który pomagał Clarze w wychowywaniu ósemki dzieci, gdy zachorował jej mąż.

[Alisa Makarenko:] Jest to niezwykła historia Clary Schumann, o jej życiu i o trójkącie miłosnym. Chciałam po prostu zrobić po swojemu – nie tak standardowo, nie tak stereotypowo, nie tak, jak już było. Wziąć trójkę kompozytorów. Nie mogłam nie skorzystac z tego, że mając Natalię, która zatańczy na pointach (baletkach), zrobić sztukę tylko współczesną.

Ten teatr tańca maluje historię ruchem ciała – tak mówi managerka spektaklu, ale historię nie tylko miłosną. Niektórzy świadkowie twierdzili, że Clara Schumann była kompozytorką bardziej utalentowaną od swojego męża. Wielbicielem jej kompozycji był między innymi Edward Grieg.

Źródło: [telewizja] Informacje Kulturalne, TVP Kultura, 14.10.2019